Urząd Gminy Poświętneposwietne
18-112 Poświętne 21
tel. 85 6501314
fax. 85 6501183
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www. gminaposwietne.vipserv.org


 

Gmina Poświętne leży w południowo – zachodniej części województwa podlaskiego i graniczy od północy z gminą Łapy, od północnego – wschodu z gminą Suraż, od wschodu i południowego wschodu z gminą Wyszki, od południa z gminą Brańsk, od zachodu i południowego – zachodu z gminą Nowe Piekuty, a od północnego – zachodu z gminą Sokoły. Geograficznie gmina położona jest w obrębie trzech mezoregionów wchodzących w skład makroregionu Niziny Północnopodlaskiej, są nimi: Równina Bielska występująca na południe od linii Liza Nowa – Liza Stara – Pietkowo, Wysoczyzna Wysokomazowiecka zajmująca pozostałą część gminy oraz Dolina Górnej Narwi – zajmująca niewielki skrawek na północ od Ostrowa.

Warunki geograficzno - przyrodnicze oraz położenie gminy Poświętne z dala od wielkich arterii komunikacyjnych i ośrodków przemysłowych, sprawiają, że jest ona, z punktu widzenia turystyki, doskonałym terenem do prowadzenia agroturystyki oraz innych form wypoczynku i rekreacji. Dogodna sieć dróg gminnych umożliwia dojazd do najbardziej urokliwych zakątków, co w połączeniu z faktem, że teren gminy przecina trasa Białystok - Warszawa, stwarza możliwość przyciągnięcia przyjezdnych turystów. Ukształtowanie terenu, gęstość zalesienia oraz rzeczka i stawy są mocnym atutem przemawiającym za odwiedzeniem tych okolic. Obszary leśne, tereny wokół stawów rybnych, jak również chronione okręgi wylęgu rzadkich gatunków ptaków stanowią przysłowiowy raj dla miłośników ptactwa oraz bezkrwawych łowów. Tereny te, z bogactwem zwierzyny leśnej (bobry, sarny, zające, lisy, dziki) i grzybów, mogą być magnesem dla myśliwych i grzybiarzy. Na obszarze gminy Poświętne znajduje się wiele ciekawych, godnych odwiedzenia miejsc. Cały teren gminy leży w dorzeczu Narwi z jej dopływami Lizą, przecinającą równoleżnikowo południową część omawianego obszaru oraz Szeroką  Strugą,  która przepływa  przez  północną część gminy, granicząc z  Narwiańskim  Parkiem Narodowym. Został on  utworzony w 1996 roku w celu ochrony bezcennych walorów przyrodniczych bagiennej doliny Narwi, gdzie występuje różnorodność szaty roślinnej, ponad 200 gatunków ptaków oraz unikalne krajobrazy.

 

dąb Rudosław    Grobowiec hr. StarzeËskich w Pietkowie    żeremia bobrowe