Urząd Gminy Sokoły
ul. Rynek Mickiewicza 10
18-218 Sokoły
tel. 86 4763010
Fax. 86 4763012
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.sokoly.pl

 

Gmina Sokoły jest położona w województwie podlaskim, w powiecie wysokomazowieckim. Sąsiaduje z następującymi gminami: z kierunku północno – wschodniego – Choroszcz, z kierunku wschodniego – Łapy, z kierunku południowego – Poświętne i Nowe Piekuty, z kierunku zachodniego – Wysokie Mazowieckie i Kulesze Kościelne, z kierunku północno – zachodniego – Kobylin Borzymy. Obszar gminy Sokoły jest niezwykle urozmaicony przyrodniczo dzięki położeniu na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego. Jest jedną z dziewięciu gmin tworzących powiat wysokomazowiecki..

Nizinna Narew, skutkiem małej różnicy poziomów i tym samym powolnego przepływu wody, formuje liczne zakola, odnogi i rozlewiska utrzymujące się przez cały rok. Jedno z takich rozlewisk, szerokie i malownicze, znajduje się w okolicy Waniewa na terenie NPN. Prowadzący splątanymi ramionami Narwi szlak wodny łączy tu Waniewo z pobliskim Kurowem. Wszyscy, którzy marzą o urlopie z dala od zgiełku wielkich miast i zatłoczonych kurortów, znajdą tu ciszę, niezapomniane krajobrazy i możliwość obcowania z nieskażoną naturą.

Ponadto ze względu na usytuowanie gminy w bliskim sąsiedztwie Narwiańskiego Parku Narodowego oraz jej typowo rolniczy charakter duży nacisk kładziony jest na agroturystykę. Na terenie gminy propaguje się aktywne formy wypoczynku dla środowisk miejskich regionu i nie tylko. Odwiedzający gminę mogą przemierzać szlakami rowerowymi jej ciekawy krajobrazowo teren, pływać kajakami i łódkami "pychówkami" po wspaniałych dziewiczych rozlewiskach Narwi, uprawiać turystykę bagienną, wyruszać na "bezkrwawe łowy" z kamerą lub aparatem fotograficznym, obserwować unikalne gatunki flory i fauny, wędrować i kosztować ekologicznych produktów (miody i zdrowa żywność).

 

 Kosciol pw. Podwyzszenia KrzyzaSwietego Sokoły  rzeka narew gm. Sokoły  Sokoły