Urząd Miejski Tykocin
ul. Złota 2
16-080 Tykocin
tel./fax. 85 7181627, 857187507
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www: www.um.tykocin.wrotapodlasia.pl

 

Gmina Tykocin znajduje się w zachodniej części Powiatu Białostockiego, w kotlinie Biebrzańskiej, pomiędzy dwoma Parkami Narodowymi: Narwiańskim i Biebrzańskim. Miasto Tykocin jest jednym z najbardziej urokliwych miasteczek w województwie. Do odwiedzin zachęca duża liczba zabytków oraz atrakcyjne położenie nad rzeką Narew miedzy dwoma parkami narodowymi: Biebrzańskim i Narwiańskim.

Tykocin, zwany dawniej „perłą w koronie Rzeczypospolitej” do dziś zachował szereg pamiątek bogatej historii. Jednym z najcenniejszych zabytków miasteczka, stanowiącym unikat na skalę światową jest późnorenesansowy alumnat wojskowy (dom dla weteranów wojennych) z lat 30 XVII w., będący pierwszym obiektem tego rodzaju w Polsce. Dużą wartość historyczną ma także najstarszy w Polsce pomnik świecki z 1763 r. przedstawiający Stefana Czarnieckiego, który niegdyś był właścicielem Tykocina. Uwagę zwraca tu również późnobarokowy kościół Św. Trójcy, w którego bogato zdobionym wnętrzu znajdują się rokokowe organy z ok. 1760 r. Innym zabytkiem sakralnym z tego okresu jest zespół budynków dawnego klasztoru Bernardynów. Innym zabytkiem jest pochodzący z XVIII w. Dworek Administratora, wzniesiony w miejsce zniszczonego w czasie potopu szwedzkiego Nowego Dworca – skąd administrowano dobrami Knyszyńsko-Tykocińskimi Zygmunta Augusta. Charakterystyczne dla Tykocina, który przed II Wojną Światową stanowił drugie co do wielkości skupisko ludności żydowskiej, są także pamiątki kultury żydowskiej. Na uwagę zasługuje zwłaszcza piękna, późnobarokowa synagoga z elementami baroku, pochodząca z I poł. XVII w. Obok niej stoi dawny dom talmudyczny, w którym obecnie czynne jest muzeum gromadzące pamiątki kultury żydowskiej oraz historii Tykocina. W Tykocinie znajduje się także najstarszy na Podlasiu, założony w 1522 r. cmentarz żydowski. Na terenie gminy warto zobaczyć drewniany dworek z pocz. XX w. z autentycznym wnętrzem dawnej szlacheckiej siedziby. Położony jest on we wsi Pentowo, rozsławionej jako Europejska Wioska Bociania. Obserwację kilkudziesięciu bocianich gniazd rozmieszczonych na drzewach i dachach zabudowań umożliwia wieża widokowa.