1. Kładka Piesza Śliwno – Waniewo; dł. 1050 m ,
    Kładka piesza przez Narew, ze Śliwna do Waniewa, połączona z pontonową przeprawą przez rzekę. Ścieżka biegnie w poprzek doliny i obrazuje większość ekosystemów parkowych. Mniej więcej w połowie trasy znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę doliny.

  2. Ścieżka Kładka Wśród Bagien: znajduje się przy siedzibie Narwiańskiego Parku Narodowego w Kurowie i ma dlugość 1300m. 600 metrów kładki prowadzi drewnianą kładką z dwoma tarasami widokowymi. Trasa przechodzi przez różne ekosystemy Parku: trzcinowisko, turzycowisko, rzekę, łąkę i zarośla wierzbowe.

  3. Ścieżka Spacerowa Suraż: jest oznaczona kolorem zielonym - dł. 2 km
    Prowadzi przez miasto Suraż, od cmentarza żydowskiego do katolickiego, po drodze znajduje się 12 obiektów godnych zwiedzenia w tym cztery muzea: Archeologiczno – Etnograficzne, Dziedzictwa Pokoleń, Kapliczek, oraz skansen Osada Słowiańska „Narwia”.

  4. Ścieżka dydaktyczna Suraż – Kowale: oznaczona kolorem niebieskim - dł. 8 km
    Prowadzi z Suraża, skrajem Narwiańskiego parku Narodowego, wzdłuż rzeki Grądówki do Kowal.

  5. Ścieżka Przyrodnicza Park Przydworski w Kurowie: o długości 800m,
    Wędrując tą ścieżką poznaje się całą historię dworu w Kurowie, od pierwszych jego właścicieli, aż do momentu utworzenia siedziby NPN, a także urokliwe zakątki parku przydworskiego.

  6. Ścieżka dydaktyczna Wokół Kruszewa: oznaczona kolorem żółtym, - dł. 8 km
    Rozpoczyna się i kończy w Szkole Podstawowej w Kruszewie i skierowana jest głównie do młodzieży szkolnej. Ścieżka prowadzi wschodnim skrajem Narodowego parku Narwiańskiego. Na trasie znajduje się 8 tablic dydaktycznych.

  7. Ścieżka Narew; o długości 8km
    Na trasie znajdują się przystanki poświęcone zarówno walorom przyrodniczym okolicy (starorzecze, nowe koryto, podmokła łąka) jak i walorom kulturowym (średniowieczny cmentarz Pańki, cmentarzysko w Rogowie).

  8. Ścieżka dydaktyczna Wędrując Brzegiem Narwi: oznaczona kolorem czarnym - dł. 4 km,
    Na szlaku (prawy brzeg Narwi) ustawione są 4 tablice prezentujące walory okolicy. Ścieżka służy uczniom Szkoły Podstawowej w Bokinach do nauki przyrody w terenie, ale jest możliwość do wykorzystania jej przez turystów po udrożnieniu jej z zarośli. Trasa stanowi przedłużenie szlaku im. Wł. Puchalskiego, z możliwością dojścia do schroniska w szkole.

  9. Ścieżka Dydaktyczna „Pod Dębami”: dł. 9 km
    Przebiega na terenie Leśnictwa Świnoroje (gmina Narewka) i prezentuje fragment lasu zagospodarowanego w tym drzewostany w wieku 100-150 lat, oraz szkółkę leśną, na trasie również znajdują się kurhany z wczesnego średniowiecza.
    Ścieżka ma swój początek i koniec przy polu namiotowym we wsi Świnoroje.

  10. Ścieżka przyrodnicza Meandrami Narwi: oznaczony kolorem żółtym – o długości 4,5 km,
    Prowadzi ze Strękowej Góry do Góry Strękowej (ok. 2 – 2,5 godziny), Powrót z Góry Strękowej leśną drogą (ok. 1 godziny). Wzdłuż ścieżki ustawionych jest 7 tablic informacyjnych.

  11. Ścieżka Masiewo – Zalew Siemianówka: dł. 9 km
    Ścieżka ornitologiczno – leśna, która biegnie wzdłuż „Drogi Masiewskiej” i przez rezerwat przyrody Siemianówka, prezentuje różne rodzaje lasu (ols, grąd, bór) oraz różnorodność ptactwa błotwo – wodnego zbiornika „Siemianówka”. Trasa rozpoczyna się w Masiewie, a kończy przy wieży obserwacyjnej nad zalewem.