• Początkiem miasta Suraż było grodzisko usypane na prawym brzegu Narwi w XI wieku. Na miejscu zniszczonego przez Krzyżaków grodziska, prawdopodobnie z inicjatywy królowej Bony postawiono zamek, który z kolei został zniszczony w czasach potopu szwedzkiego, obecnie jedyną po nim pozostałością jest grodzisko wczesnośredniowieczne, zwane Górą Królowej Bony. Poza tym odwiedzając Suraż warto zwrócić uwagę na:
    - układ przestrzenny miasta, z XV – XVI wieku, najlepiej zachowany w całym dawnym Księstwie Litewskim, z dwoma rynkami: lackim i ruskim,
    - kościół pw. Bożego Ciała z 1878 roku (jednak pierwsze wmianki o parafii pochodzą już z roku 1445)
    - cmentarze: rzymskokatolicki, prawosławny i żydowski,
    - pomnik powstańców 1863 roku,
    - w Surażu przy ul. Białostockiej znajdują się trzy prywatne muzea: Muzeum Archeologiczno – Etnograficzne, Muzeum Dziedzictwa Pokoleń oraz Muzeum Kapliczek.
  • Doktorce i Lesznia; niegdyś należały do dworu w Strabli, położonego na przeciwległym brzegu rzeki Narew, w okresie powojennym Doktorce i Lesznia rozwinęły się jako miejscowości letniskowe, głównie ze względu na ich urokliwe położenie nad rzeką Narew. Warte zobaczenia są tu:
    - kurhany w Doktorcach,
    - XIX- wieczna drewniana zagroda w Leszni,
    - park linowy w Doktorcach (informacje na stronie www.doctorce.com.pl)

  • Zawyki, wieś której początki sięgają II poł. XV wieku, tu warto zobaczyć: dwie kaplice pounickie z XVIII wieku, kurhany i grodzisko wczesnośredniowieczne oraz tradycyjną zagrodę krytą strzechą z przełomu XIX i XX w.
    Ponadto Zawyki kojarzone są ze wsią „Taplary”, której powojenne losy opisał Edward Redliński w powieści „Konopielka”.

  • We wsi Końcowizna zachowało się kilka ładnych przykładów drewnianej zabudowy z okresu międzywojennego, a przy drodze wjazdowej do wsi można obejrzeć dwa krzyże z 1913 i 1929 roku, wystawione przez prawosławnych mieszkańców Końcowizny.

  • We wsi Średzińskie z kolei zachowały się przykłady dawnej drewnianej zabudowy z przełomu XIX i XX wieku, w tym charakterystyczna wydłużona wiejska zagroda. W okolicach wsi znajdują się dwa miejsca mocy: Kosmata Góra i Chodowo.

  • W gminie Suraż co roku odbywa się wiele interesujących i atrakcyjnych imprez cyklicznych, między innymi: Zielone Świątki w zagrodzie w Leszni (maj), Festyn Historyczny Grodzisko w Surażu (czerwiec), Narwiański Triatlon Bagienny Doktorce – Suraż – Łapy (lipiec), Kabaretowe Rynki w Rynkach (październik),