Urząd Gminy Kobylin-Borzymy
ul. Główna 11
18-204 Kobylin Borzymy
tel. 86 2743003
fax. 86 2743003
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.kobylinborzymy.pl

 

Gmina Kobylin Borzymy położona jest w województwie podlaskim, w powiecie wysokomazowieckim. Częściowe położenie gminy w obrębie Narwiańskiego Parku Narodowego, a w związku z tym liczne walory przyrodnicze, decydują o atrakcyjności tego obszaru. Gmina obejmuje fragment rozlewiska nadnarwiańskich, będących pod ochrona parku, położonych na granicy z gminami Sokoły i Choroszcz, stanowiących zjawisko wyjątkowe, nie mające odpowiednika w Europie. Tu Narew tworzy liczne rozgałęzienia i odnóża odznaczające się wysokim stopniem naturalności, układające się w skomplikowaną sieć. Tutaj wykształciły się też rozległy, wypełniający całe dno doliny ekosystem bagienny z unikalną flora i fauną. Wśród szuwarów turzycowych, tworzących ostoję lęgową o znaczeniu międzynarodowym, znajduje schronienie ponad 150 gatunkó w ptaków błotno-wodnych.

Bezcenne środowisko przyrodnicze na terenie gminy zachęca do uprawiania turystyki, zwłaszcza krajobrazowej. Rzeka na obszarze parku jest udostępniona do wędkowania; urozmaiceniem wypoczynku mogą być przejażdżki łódkami „pychówkami”, można też wypożyczać łodzie i kajaki.

W Kobylinie-Borzymach na uwagę zasługuje układ wsi: ulicówka reprezentująca XV-wieczne osadnictwo. Warto też zobaczyć obiekty architektoniczne: kościół w stylu neogotyckim pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, cmentarz rzymskokatolickie i kaplice cmentarną z 1862 r

 

Kościół parafialny w Kobylinie Borzymach     Siedziba NPN w Kurowie lotu ptaka fot. A Bielonko