PRODUKT TURYSTYCZNY  - SPŁYW KAJAKOWY „POGRANICZEM KULTUR”

W tym roku (2010), produkt turystyczny Stowarzyszenia Gmin Górnej Narwi, jakim jest Spływ Kajakowy „Pograniczem Kultur”, zajął 8 miejsce w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej „Najlepszy Produkt Turystyczny – Certyfikat POT”.

Dolina Górnej Narwi to miejsce bardzo atrakcyjnego turystycznie, wprost wymarzone do aktywnego wypoczynku.

Spływ kajakowy „Pograniczem Kultur” to 7-mio dniowy spływ rzeką połączony z poznawaniem bogactw i walorów przyrodniczych i kulturowych. Na trasie spływu można odwiedzić 3 Parki Narodowe tj. Białowieski, Narwiański i Biebrzański, a także zapoznać się z kulturami: białoruską, ukraińską, polską i żydowską.

Spływ „Pograniczem Kultur” był wyróżniony Nagrodą Prezesa UKFiT „Przebiśnieg” w 1995r. W 2010 roku na trasie spływu, trzy miejsca zostały wyróżnione odznaką Zielonych Szlaków Green Ways.

Przebieg imprezy:

  • dzień I – przyjazd do gminy Narewka nad Zalew Siemianówka w miejscowości Bondary, rozpoczęcie spływu rzeką Narew do miejscowości Narew – odcinek 25km, poznawanie walorów Puszczy Białowieskiej, spotkanie z kulturą białoruską ( występ zespołu białoruskiego, kuchnia białoruska), nocleg
  • dzień II – spływ z Narwi do Plosek – 30 km, prezentacja okolicy: zwiedzanie Krainy Otwartych Okiennic, wieczór ukraiński ( występ zespołu ukraińskiego, kuchnia ukraińska), nocleg
  • dzień III – spływ do Suraża -30 km, prezentacja produktu „Suraż Zaginione Światy”: zwiedzanie miasta, wizyta w muzeach – śladach dawnej wielokulturowości miasta, nocleg.
  • dzień IV – spływ do Bokin – 15 km, w gminie Łapy uznawanego za najładniejsze miejsce Narwiańskiego Parku Narodowego, wieczór polski (występy zespołów ludowych z gminy Łapy, kuchnia polska), nocleg
  • dzień V - spływ z Bokin do Waniewa – 20 km, atrakcje turystyczne Narwiańskiego Parku Narodowego w tym spacer kładką Śliwno - Waniewo, nocleg,
  • dzień VI – spływ do Rzędzian – 15 km, po drodze zwiedzanie Muzeum Narwiańskiego Parku Narodowego w Kurowie, następnie przejazd do Tykocina, zwiedzanie miasta w tym zabytków kultury żydowskiej, smakowanie kuchni żydowskiej, nocleg  (przejazd spowodowany jest jazami na rzece)
  • dzień VII – powrót na rzekę, spływ do Strękowej Góry, 25km, poznawanie walorów Biebrzańskiego Parku Narodowego i zakończenie spływu.

* W zależności od warunków i czasu jaki pozostanie do dyspozycji w miejscowości zakwaterowania, w każdej gminie zostaje wybrane ciekawe miejsce/a (zabytek, obiekt, pomnik przyrody, obszar naturalny, lub odbywająca się właśnie lokalna impreza) do którego udadzą się uczestnicy, lub jest organizowany krajoznawczy spacer po okolicy wzdłuż istniejących szlaków turystycznych.

Na trasie spływu, w miejscowościach zakwaterowania znajduje się wiele zabytków oraz miejsc atrakcyjnych turystycznie, z których grupa uczestników może wybrać sposób poznawania odwiedzanych miejsc. Do głównych atrakcji turystycznych należą: Muzeum Wsi w Narwi, stare kościoły i cerkwie, osada średniowieczna w Surażu, park linowy w Doktorcach, sanktuarium w Płonce Kościelnej, Narwiański Park Narodowy, Wielka Synagoga w Tykocinie, zespół klasztorny Bernardynów, ruiny schronu bojowego w Górze Strękowej, Kładka wśród Bagien Śliwno - Waniewo,

Spływ „Pograniczem kultur” z pewnością trafi w gusta wszystkich interesujących się reliktami starych miast i wsi oraz ich wielokulturowością, a także turystów wyspecjalizowanych w turystyce aktywnej.

Trasa spływu wyposażona jest w infrastrukturę turystyczną i około turystyczną, która z pewnością ułatwi i uprzyjemni wyprawę:

  • wieże widokowe (w Waniewie, Kurowie, Tykocinie, Topilcu, Surażu, Łapach – Dębowinie, Wólce Waniewskiej, Pańkach i w Uhowie) oraz powstająca mała infrastruktura turystyczna wzdłuż Narwi;
  • dobrze rozwinięta baza noclegowa, przede wszystkim kwatery agroturystyczne o coraz większym standardzie, a także inne, dostosowane do większej liczby turystów (pensjonaty, schroniska turystyczne, zajazdy, ośrodki wypoczynkowe, zielone szkoły);
  • baza gastronomiczna pozwalająca turyście na zasmakowanie w potrawach regionalnych;
  • baza producentów lokalnych, od których można nabyć ekologiczne produkty spożywcze, a także tradycyjne rękodzieło;
  • informacja turystyczna (w Surażu, Tykocinie, Choroszczy, Łapach, Strękowej Górze oraz w Kurowie)
  • bogaty kalendarz corocznych ogólnodostępnych imprez plenerowych prezentujących walory obszaru: Noc Kupały w Narwi, Grodzisko w Surażu, Biesiada Miodowa w Kurowie, Jarmark Dominikański w Choroszczy, Zdobycie Tykocina, Dzień Śledzia w Zawadach.
  • Szlaki wyznakowane:
    - wodny: Narwiański Labirynt,
    - konny: Szlak Konny Doliny Górnej Narwi
    - rowerowe: Podlaski Szlak Bociani, Obwodnica Rowerowa NPN,
    - samochodowe: Szlak Konopielki, Kraina Otwartych Okiennic
    - oraz inne szlaki piesze i rowerowe rozprowadzające turystów po atrakcyjnych terenach gmin SGGN,

Koszt uzależniony jest od standardu obiektów, w jakich chcieliby mieć zorganizowane noclegi oraz od ilości atrakcji zorganizowanych podczas czasu wolnego. W cenę należy wliczyć: wypożyczenie i przewóz kajaków, nocleg, wyżywienie, transport, przewodnika, ubezpieczenie.

Wszelkie informacje na temat spływu można uzyskać w Biurze Stowarzyszenia Gmin Górnej Narwi :

ul. Lipowa 4, 18-106 Turośń Kościelna
tel. 85 650 51 38,
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.