• Początki Łap sięgają XV wieku, ale największy rozwój przypada na lata po I wojnie światowej, kiedy istniejące tam warsztaty kolejowe przekształcono w duże i prężnie działające Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego. Obsługującym je pracownikom wybudowano na początku okresu międzywojennego dwa osiedla kolejarskie „Osse” i „Wygwizdowo”, zachowane z tamtych lat budynki są przykładem „stylu polskiego”, będącego poszukiwaniem współczesnego wyrazu polskości w architekturze i stanowiące malownicze połączenie form architektonicznych baroku, renesansu i klasycyzmu.
    Co jeszcze warto zobaczyć w Łapach:
    - wieżę ciśnień w zespole zabudowań dworca kolejowego, z początków XX w.,
    - Pomnik Bohaterskich Dzieci Polskich, poświęcony pamięci dzieci, które zginęły w czasie II wojny światowej,
    - kościół parafialny pw. św. Piotra i Pawła, wybudowany w latach 1920 -1927

  • Uhowo: malownicza miejscowość położona na północno-wschodnim brzegu Narwi, której początki sięgają 1445 roku. Co warto zobaczyć:
    - kościół pw. św. Wojciecha z 1914 r (wybudowany na miejscu starego drewnianego kościoła z końca XVIII wieku), przy kościele znajdują się: stara drewniana kostnica (miejsce gdzie kiedyś przechowywano umarłych do czasu pogrzebu), z II poł. XIX w., stary cmentarz oraz plebania z 1930 roku.
    -Przy Wiejskim Domu Kultury w Uhowie działa Galeria Narwiańska, w której między innymi możemy obejrzeć stałą ekspozycję „Chata Rybaka” prezentującą dawne sprzęty i narzędzia rybackie i gospodarcze.

  • Płonka Kościelna, wieś położona 4km na północny zachód od Łap, początki miejscowości datuje się na rok 1203!, warto tu zobaczyć:
    - Sanktuarium Maryjne z Cudownym Obrazem Matki Bożej (wielu doznało tu licznych łask, co udowodnione jest w aktach parafialnych, w archiwum znajdują się protokoły z 915 cudownymi łaskami z lat 1673 – 1785),
    - zabytkową kaplicę grzebalną, która była kiedyś dzwonnicą i pochodzi z 1800 roku,
    - stary cmentarz przykościelny, otoczony murem z XVIIw., oraz Drogę Krzyżową wokół tego cmentarza,
    - kościół pw. św. Michała Archanioła z ok. 1905r., w neogotyckim stylu, wewnątrz świątyni znajduje się obraz Matki Bożej Płonkowskiej „Królowej Młodzieży” namalowany na płótnie w 1673r., a ukoronowany w 1985r., do tego miejsca trzy razy pielgrzymował król Jan III Sobieski,
    - około pół kilometra od kościoła, drogą z pietnastoma różańcowymi kapliczkami znajduje się Cudowne Źródełko na Łasku, od ponad trzech stuleci wierni przybywający do Płonki obmywają w nim chore części ciała, wierząc w uzdrawiającą moc źródełka,
    - pomnik króla Jana III Sobieskiego postawiony w 1983r.,