Urząd Miejski w Choroszczy
ul. Dominikańska 2
16-070 Choroszcz
tel. 85 7132200
fax. 85 7191839
e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Gmina Choroszcz położona jest w środkowej części województwa podlaskiego oraz zachodniej części powiatu białostockiego, przy ważnym szlaku komunikacyjnym drogowym Warszawa – Białystok. Gmina wchodzi w skład aglomeracji białostockiej obejmującej miasto Białystok i gminy ościenne tworzące funkcjonalną całość. Od wschodu gmina graniczy z miastem Białystok oraz gminą Juchnowiec, od południa z gminami Łapy i Turośń Kościelna, od zachodu z gminami: Kobylin Borzymy i Sokoły, od północy z gminą Tykocin i Dobrzyniewo Kościelne. Wskazać przy tym należy, że zachodnia granica biegnie bagienną doliną Narwi, wśród labiryntu wodnego „polskiej Amazonii” Narwiańskiego Parku Narodowego tworząc naturalną granicę gminy.

Rzeka Narew przepływająca przez gminę tworzy gęstą sieć odnóg i starorzeczy charakteryzujących się unikalnymi walorami przyrodniczymi. Jest to środowisko sprzyjające żyjącym tu ponad 200 gatunkom ptaków, wśród nich wiele bardzo rzadkich jak: bąk błotnik, dubelt, krzywodziób, czy kuropatka. Występuje tu bogata szata roślinna z dominującą roślinnością wodną i bagienną. Na części tych rozlewisk powołano Narwiański Park Narodowy z siedzibą w Kurowie. Najbardziej przyrodniczo interesującym obszarem parku jest część doliny rzeki pomiędzy Kruszewem, Kurowem i Radulami oraz punktem widokowym „Przyczółek zerwanego Mostu”, do którego prowadzi malowniczo położona grobla.

Obszar gminy Choroszcz cechuje się wyjątkowymi walorami przyrodniczymi. Teren ten przynależy do tzw. „Zielonych Płuc Polski" - północno-wschodniego fragmentu kraju o najmniej zmienionym i zanieczyszczonym środowisku naturalnym. W związku z tym, walory turystyczne i przyrodnicze gminy stanowią zachętę dla poszukujących wypoczynku w pobliżu natury, z możliwością zwiedzania ciekawych, historycznych miejsc. Na terenie gminy występują zabytki, szlaki wiodące po urokliwych zakątkach NPN, jest także baza noclegowa i gastronomiczna.

 

 Choroszcz pałac Branickich    Kładka turystyczno edukacyjna Śliwno Waniewo 2

Cerkiew Prawosławna W Stylu Neobizantyjskim z II Połowy XIXw   Panorama Choroszczy z lotu ptaka